Tehisintellekti mõju töö- ja eraelule – vestlus AIPowerment taskuhäälingus.

Autor: Elo Gaver

AIPowerment on taskuhääling, mis toob kuulajateni tehisintellektimaailma uudised, ülevaated populaarsetest ja uutest rakendustest ning vestlustest AI eestkõnelejatega. Seekordseks külaliseks oli Digiwise-i asutaja Lauri Antalainen, kes rääkis, kuidas tehisintellekt saab inimestele kasuks olla nii töö- kui ka eraelus.

Digiwise-i konsultandid on juba aastaid tegelenud erinevatest andmekogudest kasulikuma teabe kättesaamisega. Varasemalt tähendas see kliendi andmekogude analüüsimist ja töötlemist, sest avalikes andmekogudes olev teave ei olnud ärispetsiifiline ning ei pakkunud konkreetse ettevõtte jaoks erilist väärtust. Seega oli muuhulgas oluline, et ettevõttel oleks olemas märkimisväärne kogus andmeid.

Generatiivse tehisintellekti tulek on seda olukorda kardinaalselt muutunud, sest tehisintellekti võimekus ei sõltu enam ainult ettevõtte enda andmetest – suured keelemudelid ja masinõppelahendused võimaldavad tehisintellektil töötada ka piiratud andmemahu raamides. Seetõttu on täna igal ettevõttel võimalus tehisintellekti rakendamiseks oma andmete töötlemisel.

Muidugi tuli jutuks ka erinevate äriprotsesside automatiseerimine. Digiwise nõustab ettevõtteid, mis on jõudnud punkti, kus protsesside optimeerimine ja automatiseerimine on muutunud vältimatuks.

Optimeerimise protsess on kolme-etapiline:

  1. standardiseerimise käigus määratletakse tõhusaim võimalus protsessi elluviimiseks;
  2. digitaliseerimise käigus valitakse välja digilahendused, mis võimaldavad protsessi vastavalt ellu viia;
  3. automatiseerimise käigus automatiseeritakse varem inimeste poolt manuaalselt teostatavad tegevused erinevate automatiseerimise tööriistade abil. Just selles etapis on enim võimalusi tehisintellekti rakendamiseks.

Lisaks on võimalik tehisintellekti rakendada ka eraelus – uut autot valides kulub tehisintellektil võrdlustabeli koostamiseks oluliselt vähem aega ja peoideid genereerib tehisintellekt „nagu varrukast“. Lõpuks jääb inimesele vaid kõige meeldivam – kas koju tuua punane või sinine auto ja milline peoidee just sellele seltskonnale kõige rohkem peale läheb.

Asjalik ja konkreetne kuulamine on leitav Spotify vahendusel siin.